ZAKLJUČKI 19. STROKOVNEGA POSVETA ŠPORTNIH PEDAGOGOV SLOVENIJE Murska Sobota, 9.–11. 2006 1. Pomembnost sodelovanja športnega pedagoga in staršev se kaže pri oblikovanju trajnih navad otroka in njegovem napredku v razvoju gibalnih sposobnosti v trikotniku športni pedagog - starši - otrok. Komunikacija mora biti sestavni del učno-vzgojnega procesa športnega
pedagoga – športni pedagog mora biti pobudnik komunikacije.
2. Pripraviti je potrebno pobude za ureditev zakonodaje na področju športne vzgoje z vidika varnosti, predvsem pri organizaciji dejavnosti v naravi (normativi pri spremstvih na športnem dnevu - planinskih izletih, kolesarjenju …).
3. Vprašanje vloge in mesta športnih pedagogov v družbi je tematika tudi za naslednji strokovni posvet. Športni pedagog mora biti prepoznaven ne samo pri pouku, v šoli, ampak tudi
v širšem okolju. Športni pedagog mora skrbeti za svoj osebni in strokovni razvoj (vseživljenjsko učenje, pridobivanje kompetenc ...).
4. Več moramo še postoriti za delo z učenci s posebnimi potrebami. Študentje Fakultete za šport morajo v času študija pridobiti kompetence s področja dela z učenci s posebnimi potrebami. Učitelji, ki delajo v praksi, pa si naj pridobijo dodatna znanja, da bodo ti učenci čutili sprejetost in ne izključenost iz procesa športne vzgoje
5. Programi za
strokovno izpolnjevanje športnih pedagogov in razrednih učiteljev morajo vsebovati tiste teme, ki so trenutno najbolj pereče.
6. Pomembna prvina varnosti je urejen športni prostor in oprema. Elan ponuja brezplačen pregled športnega prostora, športne opreme, športnih pripomočkov in izdelavo ocene stanja. Kot sponzor posveta je predstavil tudi nekatere novosti. Ugotavljamo, da se v novozgrajene športne objekte vgrajuje neatestirana športna oprema in v nekaterih primerih drugorazredna
športna tla (ŠD Nova Gorica, Koper, Logatec, načrtovano na II. gimnaziji v Mariboru, Ekonomski srednji šoli v Kranju in v drugih primerih. ZDŠPS priporoča, da šole poskrbijo za strokovno oceno stanja in potrebne ukrepe pri odpravljanju pomanjkljivosti v športnih prostorih.
7. Naše delo se lahko spremeni le, če se kritično ozremo na svoje delo, zato priporočamo, da se pogumno lotite akcijskega raziskovanja.
8. V praksi športnih pedagogov se pojavljajo številni novi pristopi, kar
je zelo vzpodbudno. Želimo si, da bi bilo tega v bodoče še več.
9. Predstavitve s plakati – športni pedagog mora s spremljanjem in predstavljanjem svojega dela tudi širši javnosti pokazati, kako spremembe v šolskem sistemu vplivajo na kakovost športno-vzgojnega procesa.
10. Športna vzgoja vsak dan mora postati eden izmed ciljev sodobnega šolskega sistema.
11. Športni pedagogi v regijah se naj čim bolj aktivno vključijo v snovanje športne vzgoje in športa na šoli,
občini in širšem prostoru.
12. Zunanje preverjanje je dobrodošlo za evalvacijo pouka, posebej še pri športni vzgoji, kjer imajo učitelji športne vzgoje precejšnjo avtonomijo pri uresničevanju učnega načrta. Učitelji športne vzgoje ugotavljamo, da predlagani model zunanjega preverjanja znanja ne odraža pouka športne vzgoje in ne nudi temeljnih povratnih informacij učencem, učiteljem in staršem, zato predlagamo, da se ponovno vključi v model tudi preverjanje praktičnih znanj.
13.
Problematiko plačevanja kotizacij za šolska športna tekmovanja je treba čim prej rešiti na nivoju države. V tem šolskem letu se je pojavil velik problem, ker srednje šole nimajo denarja za plačilo kotizacij in se tekmovanj na občinskih in področnih tekmovanjih ne morejo udeleževati. Prejšnja leta ni bilo potrebno plačevati kotizacije Agenciji za šport Ljubljana. S podobnimi probleme se srečujejo tudi po drugih občinah v Sloveniji.
14. S sklepi 19. strokovnega posveta bomo seznanili
Ministra za šolstvo in šport RS, direktorico Direktorata za OŠ, direktorja Direktorata za SŠ, direktorja Direktorata za šport, Zavod RS za šolstvo in dekana Fakultete za šport. Sklepi bodo dosegljivi tudi na internetni strani ZDŠPS.
15. Predlagamo, da jubilejni 20. strokovni posvet izvedemo v Murski Soboti od 15. do 17. 11. 2008. Predlog strokovnih tem za 20. strokovni posvet: - ura športa vsak dan, - komunikacija športni pedagog – starši - zdravnik – trener –
otrok, - ples v šoli, - športna vzgoja in šport v vrtcu in v 1. triletju osnovne šole, - novi pristopi pri športni vzgoji srednješolske mladine, - športni pedagogi predstavljajo svojo prakso, - proste teme.
Murska Sobota, 11. 11. 2006 |